how much kinetic energy does a 7.2 kg dog need to make a vertical jump of 1.2 m



let us start from the potential energy
P.E =mgh
2.7 * 10 * 1.2 =32.4JOULES
the kinetic energy is therefore
 the sum of kinetic energy  and potential energy of an object is equal to zero
P.E + K.E =0
32.4 + K.E =0
THEREFORE
K.E= 32.4 JOULES
the dog need  32.4 joules of energy to jump to 1.2 meter height.

No comments:

Post a Comment