a 0.15 kg ball is dropped from the top of a 150 m building calculate it kinetic energy



the sum of kinetic energy  and potential energy of an object is equal to zero
P.E + K.E =0
potential energy is equal to mgh
0.15 *10* 150 = 225joules
P.E =K.E

K.E = 225joules

No comments:

Post a Comment